Palun selgita täpsemalt: keerukate asjade lihtsustamine

Kas olete kunagi kuulnud kedagi ütlemas: “Palun selgita täpsemalt”? Tänapäeva kiirelt arenevas maailmas on see küsimus, millega me peaaegu igapäevaselt kokku puutume. Olgu see teadus, tehnoloogia, majandus või isegi tavaline igapäevane elu, kõikjal on nüansse ja detaile, mis võivad muutuda keerukaks. Seega, oluline on võime keerukat teavet lihtsustada ja teha see kõigile arusaadavaks. Selles blogipostituses võtan ette selle salakavala küsimuse – “Palun selgita täpsemalt” – ning vaatleme, kuidas seda saab teha.

Selgituste kunst

Kui meilt palutakse midagi täpsemalt selgitada, võib see tunduda üleskutsena sukelduda tehnilistesse terminitesse ja keerukasse žargooni. Tegelikult tähendab see tihti hoopis vastupidist – tee keerukas lihtsaks ja arusaadavaks. Siin on mõned sammud, mille abil saad keerulist teavet lihtsalt edasi anda.

1. Tundke oma kuulajaskonda

Enne kui sukeldud selgitustesse, pead teadma, kellega sa räägid. Mis on nende taustahaarad? Mis neid huvitab? Mis on oluline nende jaoks? Kui räägid lastega, kasutad sa lihtsaid sõnu ja näiteid mängumaailmast. Kui su vestluspartner on teiselt erialalt, väldi oma eriala spetsiifilist sõnavara.

2. Kasuta lihtsaid sõnu ja lauseid

Keeruka teabe edastamisel on väga oluline lihtne ja arusaadav keel. Keeruline sõnavara või pikad keerukad laused võivad su sõnumi segaseks muuta. Selle asemel otsi lihtsamaid sünonüüme ja lühemaid viise oma mõtte väljendamiseks.

3. Näited ja võrdlused

Abstraktsete kontseptsioonide või tehniliste protsesside selgitamisel aitavad hästi näited ja võrdlused. Kui suudad võrrelda keerulist teemat millestki lihtsast ja igapäevasest arusaadavate nähtustega, saavad inimesed kiiremini aru.

4. Küsi tagasisidet

Peale seletust on hea küsida, kas su kuulajad said aru. Kui nad on segaduses, on sul võimalus selgitama veel lihtsamalt või teise nurga alt. Samuti annab see neile võimaluse küsida täpsustavaid küsimusi.

Praktiline näide

Vaatame praktilist näidet. Oletame, et keegi küsib sinult, kuidas töötab GPS. Selle asemel, et rääkida satelliitide tõusust ja langusest ning keerukatest matemaatilistest algoritmidest, võiksid öelda: “GPS töötab nagu kosmiline aardejaht. Satelliidid taeva peal saadavad sinu telefonile signaale, mis annavad telefonile nõu, kuidas leida aarde ehk sinu sihtkohta.”

Järeldus

Võime selgitada keerukaid asju lihtsate sõnadega on oskus, mis aitab luua selgust, tõhustada suhtlust ja ületada arusaamatust. Kasutades lihtsaid sõnu, tuues praktilisi näiteid ja teades oma publikut, võime keerulisi kontseptsioone edukalt selgitada. Järgmine kord, kui keegi palub “Palun selgita täpsemalt,” võtke seda kui võimalust demonstreerida oma võimet muuta keerukas lihtsaks.