Palun selgita täpsemalt “Lihtsad sõnad suurte ideede jaoks”

Me kõik oleme olnud olukorras, kus keeruline sõnavara või sügavale tehnoloogia, teaduse või isegi filosoofia sügavikku sukeldumine paneb meid ütlema: “Palun selgita täpsemalt.” Aga mis siis, kui me võtaksime hetke ja püüaksime lahti seletada mõned keerulised kontseptsioonid nii, et igaüks neist aru saaks? Selles blogipostituses teeme just nii ja kasutame selleks kõige lihtsamaid sõnu, et tuua suured ideed meile kõikidele lähemale.

Keerukas maailm lihtsate sõnadega

Tänapäeva maailm on keeruline paik. Mõnikord tundub, nagu oleksime ümbritsetud kõigest, mis läheb üle meie mõistuse. Uued tehnoloogiad, keerukad seadmed, rääkimata keerulistest teadustermineist – kõik see võib muuta maailma arusaamatuks. Kuid ega keeruline ei tähenda kohe arusaamatut. Vaja on vaid natuke aega ja vaeva, et seda kommunikeerida viisil, mis muudab keerulise lihtsaks.

Näiteks, kui räägime kvantfüüsikast, ei pea me sukelduma osakeste lainete dualismi mõistatustesse. Selle asemel võime öelda, et kvantmaailmas näivad asjad toimivat hoopis teistmoodi kui meiliikluses, kus näiteks postiljon toob kirja sinu postkasti. Kvantmaailmas võib “postiljon” tuua kirja korraga mitmesse kohta või isegi teha seda enne, kui oleme kirja saatnud!

Või võtame näiteks arvuti – see võib tunduda lihtsalt karbina laual, aga selle sees toimub keeruline tants nullide ja ühtede vahel, mis juhivad ja kujundavad kõike, mida arvuti teeb. Kuid need nullid ja ühed esindavad lihtsalt “jah” või “ei” valikuid, justkui lülitaksime lambipirni sisse ja välja.

Kuidas me lihtsustada keerukaid mõisteid?

Osalt on lihtsamate sõnadega selgitamine oskus, mis nõuab praktikat. Vahel aitab, kui mõtleme mõistetele kui loole, mida jutustada. Igal lool on algus (probleemi tutvustus), keskkoht (protsessi või nähtuse kirjeldus) ja lõpp (järeldus või lahendus).

Veelgi enam, lihtsate sõnadega selgitamisel on oluline meeles pidada, kellele me seda teadmist edastame. Lastega rääkides kasutame erinevaid sõnu ja seletusviise kui näiteks kolleegidega tööl. Samuti võib aidata proovida seostada keerukaid mõisteid tuttavate asjadega, mida inimesed igapäevaselt kasutavad või näevad.

Järeldus

“Palun selgita täpsemalt” võib olla palve, mis avab võimaluse teha maailm selgemaks ja mõistetavamaks. Lihtsate sõnadega seletamine ei ole lihtsustamine, vaid tegelikult väga väärtuslik oskus, mis aitab eemaldada barjääre keeruliste teemade ja igapäevaelu vahel. Kasutades lihtsaid sõnu, saame luua sillad mõistmise ja teadmine vahel, muutes keerulise mõistetavaks ja ligipääsetavaks kõigile. Mida enam me harjutame ja rakendame seda oskust, seda lihtsamaks muutub meie maailm – üks selgitus korraga.