Palun selgita täpsemalt – lihtsustatud teadmiste jagamisest

Tihti me kuuleme fraasi “Palun selgita täpsemalt”, olgu siis klassiruumis, töökoosolekul või kasvõi telerit vaadates. Mis peitub selle fraasi taga ja miks on oluline osata vastata sellele nii, et kõik mõistaksid? Täpsemalt selgitamine tähendab keeruliste kontseptsioonide lahti mõtestamist ja niivõrd lihtsaks tegemist, et iga kuulaja või lugeja, sõltumata nende eelnevast taustast või haridusastmest, suudaks aru saada.

Tähtsus ja näpunäited

Selgitamine on oskus, mis nõuab kannatlikkust ja empaatiat. Kui palutakse selgitust, tähendab see, et inimesel on soov teemast aru saada. Mõnikord tähendab see tagasi minemist ja ehituskivide juurde naasmist, teinekord aga piisab mõne lausega lisaselgituse andmisest. Tähtis on hoida selgitus selge, lühike ja eesmärgipõhine.

Lihtsusta, mitte alahinda

Keerulise mõiste selgitamisel on oluline see lahti mõtestada, kuid mitte alahinnata kuulaja või lugeja intellekti. Kasuta lihtsaid sõnu ja väljendeid, ent väldi beebikeelt – eesmärk on aidata mõista, mitte alandada.

Kasuta võrdlusi ja metafoore

Metafoorid ja võrdlused on suurepärased tööriistad keeruliste mõistete või protsesside selgitamiseks. Kui räägid näiteks andmete krüptimisest, võid kasutada võrdlust kirjaga, mis on kirjutatud erilise tindiga, mida saab lugeda ainult spetsiaalse prillipaari abil.

Anna praktilisi näiteid

Teoreetiline jutt on tihti raskesti mõistetav. Praktiliste näidete või kogemuslugude toomine aitab kuulajal paremini seostada ja mõista. Kui selgitad majandusnäitajaid, too näide kodumajapidamise eelarvest – see on midagi, millega enamik inimesi on tuttav.

Küsi tagasisidet

Pärast selgitust küsi kuulajalt, kas ta sai aru või on veel midagi, mis vajaks üle täpsustamist. See annab võimaluse selgitada teemat veelgi või parandada võimalikud arusaamatused.

Järeldus

“Palun selgita täpsemalt” on kutse avada kommunikatsioonikanalid ning jagada teadmisi ja mõistmist. See on võimalus muuta keerulised mõisted ligipääsetavaks, ehitades sildu erineva taustaga kuulajate vahel. Kui me suudame oma sõnumid lahti mõtestada ja teisteni viia, loome aluse edukaks suhtluseks ja koostööks. Me kõik oleme õppijad mingis valdkonnas, seega olgem kannatlikud ning abivalmid, pakkudes selgitusi ja laiendades teineteise teadmiste piire.