Palun selgita täpsemalt – vähenda segadust lihtsate selgete sõnadega

Kõik me oleme kuulnud, et “õige vastus on selles, kuidas sa selgitad”. Sõnadega selgitamine on olulise tähtsusega inimese algatusvõime ja julgustamise juures. Selge ja arusaadava sõnastamisega on vaja kuulajaid teavitada olulistest informatsioonidest, mis võivad muuta nende elu lihtsamaks ja paremaks. Kuid vastuste selgitamisel peab meeles pidama, et liialdamine võib inimestes tekitada segadust ja halba kuulamiskogemust.

Selgitus, millele iga vastus või olukord tugineb, muudab iga asja arusaadavaks. Need informatsioonid aitavad inimestel otsustada ja otsustamise põhjendada, samuti tuletab meelde see, mida iga asjaga seoses vaja teha.

Rääkides selgitusest, peab esmalt põhjalikult läbi mõtlema ja teadma vastamisel kindel olema. See ei tähenda, et inimene peab olema pomiseks rääkija, kuid inimesel peab olema kindel teadmistepõhine alus. See, mida ta selgitama hakkab iga kord, peaks täpseks jääma, nii et ta saaks vastata ja selgitada kõiki asju, mida küsitakse.

Selgitus oma stateetikas on ka väga oluline. Kõneviiside häirimine võib külalisi solvata ja neid seega lakkamatu tüli tekitada. Kui nad ei tunne end mugavalt ja ei jõua sõnast oma mõtteid, võtab see ära nende tähelepanu sellest, mida selgitatakse. Seega peab inimene kasutama erinevaid väljendeid ja sõnavara ning jääma lõpuni konkreetseks ja selgeks.

Suure kuulajaskonna jaoks on lühike, konkreetne selgitus parim. Selleks, et saada üldpilt, piisab ühe või kaks lauset. Kõnelejal on vaja ära kasutada iga sekund, mis võimaldab kuulajatele haarata kõige olulisem informatsioon ja hakata seda vaatama laiemas plaanis.

Lõppude lõpuks tugineb meie võime selgelt selgitada ja info edastada meie kuulajatele, et saada kauber mõistmiseks. Lihtsate sõnadega selgitamine aitab maksimaalselt kasutada meie selgitusvõimet ja võib tõstetada rohke kvaliteediga kuulajaskonna.