“Palun selgita täpsemalt” – võtmetähtsusega fraas suhtluses

Kõik me oleme varem või hiljem olukorras, kus me ei mõista täielikult teise inimese sõnu, mõtteid või plaane. Siin tulebki appi imelihtne, ent tihti alahinnatud fraas – “palun selgita täpsemalt”. Mitte ainult ei anna see võimaluse saada selgust segadust tekitavate aspektide osas, vaid näitab ka kuulaja aktiivset osalust vestluses. See on lühike väljend, mis võib aga oluliselt parandada suhtluse kvaliteeti.

Suhtluse põhitõed – mis on “palun selgita täpsemalt”?

Selleks, et mõista sügavuti, mis on “palun selgita täpsemalt” fraasi tähendus ja jõud, peame vaatama lähemalt suhtluse alustalasid. Suhtlus on kahe- või mitmepoolne protsess, kus vahetatakse informatsiooni. See hõlmab ideid, mõtteid, teadmisi ja tundeid. Avatud suhtlus tagab parema arusaamise, vähendab vääritimõistmisi ning aitab ehitada tugevamaid suhteid.

Kui palud kellelgi täpsemalt selgitada, annad sa vestluspartnerile märku, et sa hoolid sellest, mida nad ütlevad, et sa oled valmis investeerima aega, et mõista neid paremini. See ei näita ainult empaatiat, vaid ka soovi jõuda ühisele arusaamisele.

Praktilised näited igapäevaelust

Mõtle olukorrale, kus sa kohtud uue projekti arutelul. Projektijuht esitab plaani, aga sa ei saa päris täpselt aru, kuidas konkreetne ülesanne peaks olema teostatud. Asemel, et anda segadusele võim ja lasta projektidel rappa joosta, on kohe kasulik öelda: “Palun selgita täpsemalt, kuidas ma peaksin seda ülesannet käsitlema?”

Või võtame näite suhtlusest arstiga. Sul on diagnoos, mis tundub keeruline ja ähmane. Kas poleks parem küsida täpsustust ja teavitust, öeldes: “Palun selgita täpsemalt, mida see tähendab minu igapäevaelu jaoks?”

Kuidas fraasi kasutada

“Edukas suhtlus eeldab julgust küsida selgitusi ja avatud meelt, et jagada neid.”

Kasutades fraasi “palun selgita täpsemalt”, peame järgima teatud viisakusreegleid:

  1. Kuula aktiivselt. Enne kui palud täpsustust, veendu, et oled eelnevat infot tähelepanelikult kuulanud.
  2. Kasuta avatud kehakeelt. Su kehahoiak ja miimika peaksid näitama, et oled avatud ja valmis täiendava info vastuvõtmiseks.
  3. Väldi süüdistavat tooni. Küsi selgitust viisil, mis ei pane teist end kaitsesse või süüdi tundma.
  4. Ole konkreetne. Kui võimalik, viita täpselt sellele punktile või aspektile, mille kohta sa lisainfot soovid.

Järeldus

“Palun selgita täpsemalt” pole lihtsalt viisakas väljend, vaid vajalik tööriist mis tahes tõhusa ja tähendusrikka suhtluse jaoks. See on viis näidata, et oled huvitatud ja pühendunud mõistmaks vestluspartnerit süvitsi. Küsimuste küsimine ja selgituste ootamine on osa inimlikkusest ja kultuuridevahelisest suhtlusest. Oluline on mõista, et iga päring täiendava selgituse järele on samm edasi selgema ja avatumate suhete poole, olgu see siis tööl, koolis või isiklikus elus. Mäleta, julgus küsida aitab ehitada sildu mõistmise ja üksteisega arvestamise maailma.