Palun selgita täpsemalt, aga lihtsate sõnadega

Kui me midagi uut õpime, võime tihtipeale kohata keerulisi seletusi, mis keerutavad me peas nagu sügisene lehtede keeristorm. Olen siin selleks, et aidata teil keerukat infot lihtsamini mõista. Lihtsate sõnadega selgitades me ei räägi mitte ainult lastele mõeldud jutukeelest, vaid viisist, kuidas keerulist infot edastada selgelt ja arusaadavalt.

Miks on lihtsustamine tähtis?

Olete ilmselt kohanud olukorda, kus keegi räägib millestki nii keeruliselt, et teil jääb poolelt sõnalt suu lahti ja mõte seiklema. Tegelikult pole see haruldane, sest keeruline info võib ükskõik kelle pea sassi ajada. Siin tulevadki mängu lihtsate sõnadega selgitused.

Lihtsuse ilu

Lihtsate sõnadega selgitamine tähendab võimekust purustada keerulised ideed väikesteks, seedimiseks kergesti omastatavateks tükkideks. Seda võib võrrelda mosaiigiga, kus suur pilt koosneb väikestest tükkidest – kui pisidetailid on lihtsad ja selged, siis suur pilt joonistub välja kergemini.

Näide lihtsustamisest

Võtame näiteks sellise keeruka teema nagu kvantfüüsika. Selle asemel, et rääkida subatomaarsetest osakestest ja lainefunktsiooni kokkuvarisemisest, võiksime rääkida väikestest energiat täis pallikestest, mis tantsivad ruumis ringi täiesti ettearvamatult ning loovad sellega reaalsust, nagu meie seda tunneme.

Keeruliste sõnade vältimine

Lihtsate sõnadega selgitamine tähendab ka seda, et me väldime võõrsõnu ja keerulisi termineid, kui need pole hädavajalikud. Kui me kasutame termineid, selgitame need lahti viisil, et igaüks mõistaks.

Analüüsimine ja uuesti ülesehitamine

Võtmeks on võime võtta lahti algse kommunikatsiooni sisu – mõista seda ise – ja siis ehitada taas üles viisil, mis on kättesaadav ja mõistetav kõigile. See on nagu tõlkimine teisest keelest — ainult et me tõlgime keerulist sõnavara lihtsasse kõnekeelde.

Kuidas lihtsustada?

Nüüd jõuame küsimuse juurde, kuidas muuta keerulist lihtsaks. Siin on mõned nipid:

  • Kasutage tuttavaid sõnu ja võrdlusi. Näiteks, öelge “tulekindel” asemel “ei põle”.
  • Jaotage info osadeks. Nii nagu ehitame legodest mudeleid osa haaval.
  • Selgitage eeldusi. Kui räägite midagi eeldusel, siis selgitage see lahti. Näiteks “kui me eeldame, et päike tõuseb idast…”
  • Kordamine on tarkuse ema. Korrake olulisi punkte, et need paremini meelde jääksid.

Järeldus

Palun selgita täpsemalt, aga lihtsate sõnadega — see pole alati kõige lihtsam ülesanne, aga see on võimalik. Head selgitajad on nagu tõlgid, kes aitavad meil mõista keerukat maailma. Nad muudavad selle lähenetavamaks ja hõlpsamini mõistetavaks. Ja mis kõige tähtsam – nad aitavad info muuta teadmiseks, mida on kerge kasutada ja jagada. Lihtsate sõnadega, nad muudavad maailma lihtsamaks paigaks, ühe selgituse korraga.