Palun selgita täpsemalt: keerukate kontseptsioonide lahtimõtestamine

Elame infoühiskonnas, kus pidevalt puutume kokku erinevate termide, teooriate ja kontseptsioonidega. Küsimus „palun selgita täpsemalt“ on tänapäeva kommunikatsioonis sage külaline. Aga mida see tegelikult tähendab ja kuidas keerulisi teemasid lihtsate sõnadega lahti seletada?

Sissejuhatus

Oled sa kunagi sattunud olukorda, kus keegi ütleb midagi, mis kõlab väga huvitavalt, aga sa ei saa täiesti aru, mida see tähendab? Või ehk oled ise üritanud seletada mõnda keerulist teemat, aga märkad, et kuulaja silmis on segadus ainult süvenenud?

Mis on selgitamine?

Selgitamine on oskus edastada informatsiooni nii, et see on kuulajale või lugejale arusaadav. Lihtsate sõnadega väljendudes on see keerulise info tõlkimine lihtsasse keelde. Justkui keelebarjääri ületamine, kus eksperdikeel tuleb teha arusaadavaks kõigile kuulajatele.

Miks on selgitamine oluline?

Kõigepealt tuleb mõista, miks on üldse vajalik osata keerulisi asju lihtsalt selgitada. Kuna iga inimese taust ja teadmised on erinevad, on tihtipeale oluline rääkida asju läbi lihtsa ja arusaadava prisma.

  • Haridus: Õpetamine nõuab keeruliste kontseptsioonide arusaadavaks tegemist.
  • Äri: Toodete või teenuste müümisel tuleb potentsiaalsele kliendile selgitada, miks just need tooted või teenused on kasulikud.
  • Igapäevaelu: Tihti puutume kokku uue tehnoloogia, regulatsioonide ja ühiskondlike muutustega, mida tuleb mõista, et igapäevaselt hakkama saada.

Kuidas selgitada lihtsate sõnadega?

1. Tundma õppida oma kuulajat

Tuleb teada, kes on kuulaja ja milline on tema taustateadmine antud teemal. See aitab kohandada enda selgituse keerukust ja sõnavalikut.

2. Kasuta analooge ja metafoore

Tihtipeale aitab mõnele keerulisele kontseptsioonile paremini kaasa mõelda, kui seda võrrelda millegagi, mis on kuulajale juba tuttav.

3. Lihtsusta ja struktureeri

Keerulist info jupi kaupa edastamine aitab kuulajal paremini aru saada. Loogiline ülesehitus ja fokuseeritus olulistele punktidele on võtmetähtsusega.

4. Kasuta visuaale

Graafikud, joonised ja mõistekaardid on hea viis keerukate teemade visualiseerimiseks ja seeläbi lihtsamaks mõistmiseks.

5. Küsi tagasisidet

On oluline teada saada, kas kuulaja on saanud selgitusest aru. Julgusta küsimusi ja ole valmis vastama.

Järeldus

Võttes kokku antud teema, võib öelda, et oskus keerulisi asju lihtsalt selgitada on hindamatu väärtusega. See ei ole ainult teiste aitamine, vaid ka sügavama mõistmise ja selguse toomine endale. Järgmine kord, kui keegi palub sul seletada midagi keerulist, näe selles võimalust avardada mõlema osapoole silmaringi ning proovi rakendada ülalnimetatud tehnikaid. Mõnikord võib just see „palun selgita täpsemalt“ viia sind sügavamate arutelude ja avastusteni.